FB pixel

Bölcsességfog - problémák és megoldások

A bölcsességfogakat egyfajta misztikum övezi. Viszonylag későn bújnak elő és általában sok velük a gond. Nem elég, hogy fájdalmas az előtörésük, a tisztításuk is nehéz, így könnyebben begyulladnak vagy szuvasodnak. Érdemes tehát jobban odafigyelni rájuk.
Bölcsességfog - problémák és megoldások

A bölcsességfogaknak már a nevük is sejtelmes - vajon mitől bölcsek? Ráadásul ezek a fogak gyakran okoznak problémát, különösen, ha nincs elég hely számukra a fogsorban, vagy ha csak részlegesen törnek elő. Éppen ezért, dentálhigiéniai szempontból, különösen fontos a tisztításuk és a rendszeres ellenőrzésük, mivel csak így előzhetőek meg a velük kapcsolatos komolyabb problémák. De nézzük is, mit érdemes tudni a bölcsességfogakról.

Hol helyezkedik el a szájban a bölcsességfog?

A bölcsességfogak a harmadik, azaz utolsó nagyőrlők a fogsorban, amelyek közvetlenül a második nagyőrlők mögött helyezkednek el. Mindkét oldalon, fent és lent is egy-egy található belőlük, összesen tehát négy bölcsességfogat tekintünk normálisnak.

Mitől “bölcs” a bölcsességfog?

A bölcsességfogak előtörése általában a 17 és 25 éves kor közötti időszakra tehető. Innen ered a nevük is, mivel ebben az életkorban már - jó esetben - egyfajta „bölcsességre” teszünk szert, hiszen túl vagyunk a kamaszkoron, és már érettebben tekintünk a világra.

Az előtörés pontos ideje azonban sok tényezőtől függ: genetikai adottságoktól, az állcsont méretétől, a fogak fejlődési ütemétől, valamint attól, hogy mennyi hely áll rendelkezésre a bölcsességfog számára a fogíven belül. Éppen ezért egyénenként nagyon eltérő lehet az időzítés. Van, akinek már 16 évesen kibújik az első, míg másoknál csak a 30-as éveikben kezd megmozdulni.

Félig előtört vagy soha ki nem bújó bölcsességfogak

Az tehát, hogy kinek mikor jelennek meg a bölcsességfogai vagy egyáltalán megjelennek-e teljesen változó. De az ugyanennyire változó, hogy kinek hány bölcsességfoga bújik elő és kinek milyen mértékben. Vannak, akiknek mind a négy megjelenik, míg másoknak csak egy vagy kettő, de az is előfordul, hogy a bölcsességfog csak félig nő ki vagy épp ellenkezőleg, az állcsontban marad, abszolút rejtve. 

A hiányzó bölcsességfogak mögött gyakran genetikai okok húzódnak meg, illetve az evolúció is közrejátszik ezeknek a fogaknak az eltűnésében. Az ősidőkben az emberek leginkább olyan táplálékokat ettek, amelyek elfogyasztásához erőteljes rágásra, őrlésre volt szükség pl. nyers hús, magvak stb. Erre azonban már évezredek óta nincs szükség (a húst megfőzzük, a magvakat megőröljük), ennek következtében pedig az állkapocs az idő előrehaladtával egyre kisebbé vált, így kevesebb hely maradt az utolsó nagy őrlőknek. Ezért is egyre gyakoribb jelenség, hogy valakinek nincs bölcsességfoga.

Gond van a bölcsességfogaddal?
Kérj dentálhigiénés konzultációt! >
Foglalj időpontot

Milyen problémákat okozhatnak a bölcsességfogak?

Az, hogy egy-egy bölcsességfog mennyi kellemetlenséget okoz, szintén egyénenként változó. Sajnos a bölcsességfogak sok esetben több problémával járnak, mint amennyi a hasznuk lehetne. Ilyen probléma például:

  • Részlegesen előbújt fogak és nehéz tisztíthatóság

    Amikor a bölcsességfogak csak részlegesen törnek elő, az íny és a fogak között egy kis tasak alakulhat ki, ahová könnyen bekerülhetnek a különféle ételmaradékok és megtelepedhetnek a baktériumok. 

  • Gyulladás, duzzanat, fájdalom

    A nem megfelelő tisztításból adódóan könnyen kialakulhat a bölcsességfogak körül szöveti gyulladása. Ez heves fájdalommal, duzzanattal, nehéz szájnyitással, sőt akár lázzal is járhat. A gyulladás gyakran visszatérő probléma, és komoly kellemetlenséget okozhat.

  • Fogszuvasodás kialakulása a szomszédos fogakon

    A bölcsességfogak gyakran olyan szögben bújnak ki, hogy szorosan “összenőnek” a szomszédos második nagyőrlővel. Ez a nehezen tisztítható kontaktpont elősegíti a szuvasodás kialakulását, ami akár az ép fog elvesztéséhez is vezethet.

  • Nyomásérzet, torlódás a fogsorban

    Ha nincs elegendő hely a bölcsességfog számára, nyomást gyakorolhat a fogív többi tagjára, különösen az elülső metszőfogakra. Ez torlódáshoz, esztétikai problémákhoz és harapási rendellenességekhez vezethet.

  • Ciszta vagy egyéb elváltozások

    Ritkábban ugyan, de előfordulhat, hogy a bölcsességfog körül ciszta vagy daganatszerű képlet alakul ki. Ezek az elváltozások hosszú ideig tünetmentesek lehetnek, de azzal is jó számolni, hogy akár komoly szövődményeket - például csontállomány-pusztulást - is okozhatnak. 

Mikor kell eltávolítani a bölcsességfogat?

A bölcsességfog eltávolítása nem minden esetben indokolt, de vannak olyan szituációk, amikor a beavatkozás kifejezetten javasolt – akár megelőzésként, akár a már kialakult probléma kezelése érdekében. A bölcsességfog eltávolításának leggyakoribb okai:

  • visszatérő gyulladás
  • szuvasodás
  • fájdalmas előtörés
  • fogak torlódása
  • ha röntgenfelvétel alapján ciszta vagy más elváltozás figyelhető meg körülötte

Mikor nem szükséges eltávolítani a bölcsességfogat?

Ha a bölcsességfog teljesen előtört, jól tisztítható, nem okoz fájdalmat, gyulladást vagy egyéb elváltozást, akkor általában nincs szükség az eltávolítására. Ilyenkor elegendő a rendszeres kontroll és professzionális tisztítás, hogy megelőzzük a későbbi problémákat. S bár ezek a fogak nem igazán vesznek részt a rágásban - tehát az eltávolításuk semmilyen gondot nem okoz - előfordulhat, hogy később mégis jó szolgálatot tehetnek, például bizonyos típusú fogpótlásoknál.

Éppen ezért fontos, hogy a bölcsességfog sorsáról csak egy szakemberrel való konzultáció után dönts. 

Mit tehet a dentálhigiénikus a bölcsességfogakért?

A rendszeres dentálhigiénés kontroll szerepét nem tudom eléggé hangsúlyozni! Rengeteg kellemetlenségtől és későbbi fájdalmas valamint drága fogászati kezeléstől kímélheted meg magad, ha félévente ellenőrizteted a fogaidat. A bölcsességfogakkal való törődés pedig szintén nem felesleges. S, hogy mit tehetünk közösen értük?

Egyéni szájápolási tanácsadás

Gyere el egy egyéni szájápolási tanácsadásra, ahol elmondom és meg is mutatom, hogyan tartsd tisztán a bölcsességfog környékét, és mire figyelj oda, hogy megelőzd a panaszokat.

Professzionális fogtisztítás

A bölcsességfogak körüli terület nehezen elérhető a mindennapi fogmosás során. Én viszont célzott, professzionális tisztítással el tudom távolítani az oda beszorult ételmaradékokat, lepedéket és fogkövet, ezzel csökkentve a fertőzések és gyulladások kockázatát.

Irányított biofilm terápia 

A professzionális szájhigiénés kezelések egyik legmodernebb típusa, amely gyengéden, mégis hatékonyan távolítja el a biofilm réteget mindenhonnan - tehát a nehezen megközelíthető bölcsességfog körüli területekről is. Ez a kezelés így már önmagában is segít abban, hogy a bölcsességfog körül ne halmozódjanak fel olyan baktériumok, amelyek később tasakot, ínygyulladást vagy szuvasodást okozhatnának. Ha pedig már enyhe gyulladás tapasztalható a fog körül, hatékonyan mérsékli a tüneteket, valamint megelőzheti a komolyabb problémák kialakulását.

Fáj vagy gyulladt a bölcsességfogad?
Professzionális tisztítással megszüntetjük a panaszokat! >
Foglalj időpontot

Tippek és tanácsok otthonra

Mire figyelj, ha nő a bölcsességfogad?

Amikor a bölcsességfog növekedésnek indul, gyakori a tompa fájdalom vagy a nyomásérzet az állkapocs hátsó részén. Érdemes figyelni az íny állapotára is: ha kipirosodik, duzzadttá válik vagy érzékeny, az annak a jele lehet, hogy a fog próbál előtörni. Ilyenkor különösen fontos a fokozott szájhigiénia.

Milyen tüneteknél fordulj azonnal szakemberhez?

Ha a fájdalom éles, lüktető, az arc egyik oldala megduzzad, láz alakul ki vagy nehézzé válik a szájnyitás, akkor valószínűleg gyulladás áll a háttérben. Ezek olyan tünetek, amelyekkel nem érdemes várni: azonnali fogászati vagy dentálhigiéniai vizsgálat javasolt.

Hogyan ápold?

Használj puha sörtéjű fogkefét, és igyekezz óvatos, de alapos mozdulatokkal tisztítani a bölcsességfog környékét. Antibakteriális szájöblítők vagy sóoldatos öblögetés is segíthet csökkenteni a gyulladást és a baktériumok számát. Ha nehéz elérni a területet, próbálj meg kisfejű fogkefét vagy interdentális kefét alkalmazni.

Bölcsességfog: kell vagy sem?

A bölcsességfogakkal kapcsolatban meglehetősen sok a kérdés és a bizonytalanság: fáj-e, ki kell-e húzni, hogyan ápoljam? A legfontosabb, amit érdemes szem előtt tartani, hogy nem minden bölcsességfog problémás, de az is tény, hogy érdemes odafigyelni rájuk. A rendszeres ellenőrzés, a személyre szabott dentálhigiéniai tanácsadás és a célzott kezelések segítenek abban, hogy ne történjen nagy probléma vagy időben felismerd, ha végül mégis beavatkozásra van szükség.

Ha úgy érzed, ideje lenne megnézetni a bölcsességfogaidat, vagy kérdésed van a tisztításukkal kapcsolatban, foglalj időpontot konzultációra – szívesen segítek eligazodni a lehetőségek között!

Szeretnék hírlevelet kapni a legjobb ajánlatokról, újdonságokról, akciókról!